هفت نکته برای شروع ساختن یک فرش که همیشه می‌خواستید

آیا هرچه شانه فرش بالاتر باشد، فرش بهتر است؟ سپس تکنولوژی مدرن فرش عروسکی کلاریس 700 شانه و 1000 شانه در سال 2017 به صنعت تولید فرش ماشینی راه یافت. علاوه بر این، این هنرمندان میتوانند هنر و آموخته های خود را در اختیار دیگران نیز قرار داده و آنها را به انجام فعالیت های تخصصی فرش ترغیب کنند. همچنین، آنها میتوانند به عنوان مشاور در شرکت های بازرگانی و صادرات فرش فعالیت کرده و تفاوت فرش های معمولی و اصیل را برای صاحبان شرکت و خریدار ها مشخص کنند. در حالی که بافندگان فرش، باید بتوانند نقشه های فرش را خوانده و با توجه به آنها ،رنگ و نوع نخ را برای بافت فرش انتخاب کنند. قابل ذکر است که، پیش از این، تقاضا برای فرش های دست بافت در سراسر کشور زیاد بوده و طراحان باید برای هر کدام از این فرش ها طرحی جداگانه در نظر میگرفتند در حالی که استقبال از این فرش به هر دلیلی کاهش یافته و این موضوع به نوعی بر میزان کار و در نتیجه درآمد طراحان فرش تاثیر گذاشته و آنها را با مشکل مواجه کرده هر چند که مشتریان و هنرمندان اروپایی همچنان طرفدار طرح های جدید هستند. این مدل از فرش ها دوام بسیارخوبی دارند از این رو نیز بیشتر مورد استقبال قرار گرفتهاند.


همچنین، در حال حاضر، طراحی فرش نه تنها در کشورمان ایران بلکه دیگر کشورها نیز با استقبال خوبی مواجه شده و افرادی که با حیطه رنگ، بافت ، انواع نخ و طراحی آشنایی کامل و کافی داشته باشند میتوانند به مراکزی که به این مهارت ها نیاز دارند مراجعه کرده و سمت های شغلی را با توجه به مهارت های خود انتخاب کنند. علاوه بر این، این طراحان میتوانند آنچه در دانشگاه ها و موسسات آموزشی آموخته اند، را مستقیما با افرادی که در این کار مهارت کافی دارند به اشتراک گذاشته و با افرادی که در این زمینه فعالیت داشته اند نیز، مشورت و همکاری کنند. علاو بر این ، آنها میتوانند آثار و کارهایی موجود در این زمینه را به دقت بررسی کرده و کیفیت خرید فرش کاشان آنها را تجزیه و تحلیل کنند و در این مسیر از اساتید این فن کمک بگیرند تا تجربیات کافی به دست آورده و بتوانند به صورت مستقل کار کنند. همچنین، این طراحان در صورت تمایل به فعالیت در حیطه تولید، باید علاوه بر آشنایی با رود طراحی، از مراحل بافت فرش نیز آگاهی داشته و بتوانند در مورد طرح و نقش مناسب برای یک فرش ، نوع رنگ ، اندازه و ضخامت فرش و انتخاب نخ مناسب برای آن تصمیم بگیرند و در نهایت، فرشی ببافند که برای کارایی مورد نظر قابل استفاده باشد.


فرش اتاق دیجی کالا

علاوه بر این، طراحان فرش باید بتوانند نقش فرش را با توجه به کارایی و هدف مشخص شد انتخاب کرده و ظرایف این هنر را به نمایش بگذراند. مهارت ها: طراحان فرش باید ضمن داشتن خلاقیت و نوآوری ، با اصول عملی و نظری طراحی و طرح های فرش و تناسب و موارد استفاده از آنها آشنایی داشته و بتواند این هنر را به بهترین وجه به نمایش بگذارد. علاوه بر مهارت هایی که بیان شد، هر چه مهارت های این طراحان وسیع تر بود و توانمندی های شان در زمینه طراحی انواع نقش ها فرش بیشتر باشد، در کار خود موفق تر بوده و میتوانند ضمن آموزش و انتقال دانسته ها و تجربیات خود، درآمد چشمگیری نیز کسب کنند. همچنین، این هنرمندان میتوانند با ایجاد طرح های مختلف به نوعی به انتقال فرهنگ کشورمان به دیگر کشورها نیز کمک کرده و بر طرفداران این هنر بیفزاید. در حالی که، بافندگان فرش صرفا بافنده بوده و میتوانند دانش تجربی و یا آکادمیک خود را به دیگران انتقال دهند.


اصلاح یک اشتباه تاریخی درباره فرش ایرانی

طراح است و دل پُری از اوضاع و احوال فرش دارد. با گله از اطلاق هنر ـ صنعت به فرش ایرانی میگوید: «شخصی که نمیدانم که بوده، یک ... [Source: ISNA]

علاوه بر این، بافندگان باید فرش را مطابق با نقشه بافته و هیچ گونه خلاقیت و نوآوری در آن لحاظ نکنند. علاوه بر این، این طراحان باید با مبانی طراحی آشنایی کامل داشته و بتوانند دلیل استفاده از یک طرح خاص را برای یک قسمت از فرش توضیح دهند. و این عامل بسیار مهمی است چرا که فرش از جمله وسایلی است که به دلیل سایز و همچنین هزینههای بالایی که دارد نمیشود دائما آن را عوض کرد. این افراد میتوانند در راستای کسب تجربه عملی، با اساتید به نام و مشهور این حیطه همراه شده و آثار آنها را تجزیه و تحلیل کرده و دلیل استفاده از یک طرح خاص را برری نموده و آن را برای طرحی های مشابه الگو قرار دهند. قابل ذکر است که این هنرمندان باید بعد از فارغ التحصیلی ، برای کسب تجربه در این زمینه تلاش کرده تا بتوانند آثار هنری ایجاد کنند که مورد قبول جامعه هنری باشد. علی رغم اینکه، هنرمندان و علاقمندان به طراحی و بافت فرش ، هر دو باید در رشته طراحی فرش تحصیل کنند اما گرایش های آنها در مقطع کارشناسی ارشد متفاوت بوده و همین موضوع موجب شده تا این دو حیطه با هم تفاوت چشمگیری داشته باشند. Art​ic᠎le was creat ed ᠎by GSA C᠎onte​nt Generat᠎or  DEMO​!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *